top of page
Man working on the laptop

Hakkımızda

Varol Report tarafsız habercilik yapan dijital bir platformdur.

varolreport.com; “Gazetecilik, bir  hobi değil, bir meslek ve yaşam biçimidir” diyenlerin hazırladığı bir Haber Sitesidir. Haberin, “kutsal” olduğuna inanılır. 

Varolreport.com haber sitesinin temelleri tam 47 yıl önce, 1977 tarihinde atılmaya başladı. 

O yıllarda, Ulus, Rüzgarlı sokak Ankaralı gazeteciler için, meslekte çıraklıktan olgunluğa ulaşmalarını sağlayarak,  onları yurdun her tarafına gönderen bir okul gibiydi. Yine o yıllar, mektepli gazetecilerin, alaylıların arasına karıştığı yıllardı.

Gazetelerin kurşun harflerle basıldığı yıllardan yazılı baskı tekniklerinin tüm aşamalarına, mürettiphanelerden, rotatife ve dijitale geçiş sürecine canlı tanıklık ederek yayın hayatına başlayan bu haber sitesi ile karşınızdayız.

Emin Varol önderliğinde kurulan Varolreport.com, “donanımlı” bir habercilik anlayışına sahiptir.

Bugün tarihe karışan, AİTİA, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan mezun olmayı beklemeden önce Anadolu Ajansı ile ardından Rüzgarlı Sokak’la tanıştı.

Haber yazmayı ve fotoğraf çekmeyi bu sokakta öğrendi. Sırasıyla muhabirliğin her dalında çalıştı. Polis-Adliye, Belediye, Siyasi Partiler, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento Muhabirliği yaptı. 

Yıllarca, “halkın haberdar edilmesi” için en etkili yol olan, “tarafsız habercilik” için sokaklarda koşturdu. Boynundaki ve omuzundaki fotoğraf makinesini hiç çıkarmadı. Sadece, siyasetçileri protesto etmek için yere bıraktı.

Yurt dışı gazetecilik deneyimini Brüksel, Paris ve Strasbourg’da kazandı. 

Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu, NATO, AİHM gibi uluslararası kuruluşlar ile CANNES Film Festivali gibi uluslararası organizasyonlara akredite oldu.

Yurt içinde,  yazılı ve görsel yayın organlarında Haber Müdürlüğü ve Ankara Temsilciliği yaptı. Yani haberciliğin, idarecilik tarafını da deneyimledi. 

Kırmız Koltuk ve Protokol Yolu gibi çok sayıda televizyon programı yaptı.

 

Moderatörlüğün yanı sıra  konuk olarak katıldığı pek çok canlı yayında, gazetecilik ve habercilikle ilgili yurt içi ve yurt dışı deneyimlerini paylaştı.

Üniversitelerin İletişim Fakültelerinde “radyo-televizyon haberciliği” dersleri verdi. Genç gazetecilere, gerçek gazetecilik deneyimlerini, anılarını, yaşadıklarını aktardı.

Varolreport.com’un turizm, tanıtma ve kültür haberleri, Brüksel ve Paris Tanıtma Müşavirliği yapmış olan deneyimli tanıtmacı Serpil Varol’a emanet edildi. O da yaklaşık 45 yıldan bu yana gazetecilik ailesinde önemli bir birikime sahip oldu. 

Haber sitesini hazırlayarak yayın hayatına sokan, halen de eli üzerinde olan Engin Varol, sitenin gerçek sahibidir. 

Yıllardır, gazetecilik ve haberciliğin her zaman öncelikli olduğu, ülke ve dünya aktüalitesinin tartışıldığı bir ortamda, haber kanallarının sürekli açık olduğu bir evde büyüdü. 

Eğitimini, iletişim-reklam ve medya alanında Paris’te tamamladı.

Çok özet olarak “hakkımızda” bilgi vermeye çalıştım.

Bu haber sitesi, kısaca aktardığım “yaratılış” öyküsü ve prensipleri nedeniyle, tarafsız bir şekilde halkın haber alma özgürlüğüne sonuna kadar sahip çıkacaktır.

bottom of page