top of page
  • Writer's pictureEmin Varol

Özel Haber: DSP’li Aksakal, Sırrı Sakık’ın peşini bırakmıyorTBMM çatısı altında, 23 Nisan Bayramına gölge düşüren “talihsiz” saldırı olayını, varolreport.com haber sitesinde gündeme taşımıştım.


Ellerinde balonları ve kırmızı beyaz elbiseleri ile Meclis bahçesinde  coşku ile oynayan çocukların arasına dalan DEM Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık’ın, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’a yönelik sözlü ve fiziki saldırı girişimini yazmıştım.


El kol hareketleriyle dakikalarca hakaretler yağdıran Sırrı Sakık’a korku içinde bakan 23 Nisan çocukları, anne ve babaları tarafından uzaklaştırılmıştı.


Saldırıya ilişkin haber, fotoğraf ve video önce, varolreport.com haber sitesinde, daha sonra “alıntı” yapılarak birçok gazete ve televizyonda yayınlandı.
Olayı hatırlayalım
DEM Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, yaşanan saldırı olayında yalnız değildi. Yanında, DEM Mardin Milletvekili George Arslan ve Mersin Milletvekili Ali Bozan vardı.


Sırrı Sakık ve yanındakiler, 23 Nisan özel oturumundan sonra bahçede DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ile karşılaştı. 


Eşi ve yakınları ile bir ağaç altında sohbet eden DSP Genel Başkanı Aksakal’ın yanına giderek, el kol hareketleriyle hakaret etmeye başladı. 


Aralarında geçen tartışma şu şekilde yaşandı:


Sırrı Sakık: Edepsiz adam.


Önder Aksakal: Sensin o. Senin terbiyen bu kadar.


Sırrı Sakık: Sen terbiyesizsin. Çünkü, halka yalan söylüyorsun, bir partiye (DEM) iftira atıyorsun. Sen partini bir milletvekilliğine sattın.


George Aslan: O belediyelerde, ne bayrağa, ne İstiklal Marşı’na bir saygısızlık yapılmadı.


Sırrı Sakık: Bütün söyledikleriniz yalan.


Önder Aksakal: Niye size soruşturma açtılar?


Sırrı Sakık:(DEM-Ağrı): Hani Selahattin’le (Demirtaş) karpuz kesecektiniz. Yüreğin varsa, benimle kes, terbiyesiz adam.
Sakık, Aksakal’a yumruk atmak istedi
Halkla İlişkiler binasının önüne gelindiğinde, sinirlerine hakim olamayan Sırrı Sakık, DSP Genel Başkanı Aksakal’ın üzerine yürüdü. Yumruk atmak isteyen Sakık’a milletvekili arkadaşları George Arslan ve Ali Bozan araya girerek engel oldu.


Ancak karşılıklı laf atmalar bitmedi.


“Dayı mısınız siz?” diye soran DSP Genel Başkanı Aksakal’a, Sırrı Sakık, “Senin gibi çakallara mı bırakacağız buraları" diye yanıt verdi.


Tartışma şöyle devam etti:


Önder Aksakal: " Bu eşkıyalığı dağlarda yaparsın, burada değil."


Sırrı Sakık: "Sen, dağların hizmetçisi olamazsın."


Önder Aksakal " Derin devlete hizmete eden, çakallar. Amerika’ya hizmet eden, satılmış adamlarsınız siz. Hainler.”


Sırrı Sakık: Senin en büyük derdin milletvekili olmak. Bütün partini, insanını satmış bir adamsın, satılık sensin.”
Meclis’ten kamera kayıtlarını istedi.DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Meclis bahçesinde yaşanan bu olaydan sonra, TBMM Genel Sekreterliği’ne bir yazı yazarak, Sırrı Sakık’ın saldırılarına ilişkin kamera kayıtlarının incelenmesini ve kendisine gönderilmesini istedi. Ayrıca saldırı sırasında Sakık’ın yanındakilerin kimlik tespitinin belirlenmesini de talep etti.
Sadece Süleyman Soylu “geçmiş olsun” dediDSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Meclis bahçesinde yaşanan bu olaydan sonra TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve Siyasi Parti Liderlerinden “geçmiş olsun” telefonu bekledi. 


Ancak, Kurtulmuş ve diğer liderler kendisini aramadı. Sadece eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Aksakal’ı arayarak “geçmiş olsun” dediği öğrenildi.


DSP Genel Başkanı Aksakal, saldırı ile ilgili olarak, varolreport.com’a yaptığı açıklamada ise “Bu konuyu meclis başkanlığına belgeleri ile birlikte ilettik. Bu saldırının meclis başkanlığınca bir yaptırımı da vardır herhalde” diye konuştu.
Meclis kamera görüntüleri “sessiz” gönderildi.TBMM Genel Sekreterliği, 23 Nisan Bayramı’nda yaşanan saldırı olayı ile ilgili Meclis kamera kayıtlarını DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’a önceki gün gönderdi. 


Meclis bahçesinde ve Halkla İlişkiler binası önündeki kameralar tarafından çekilen görüntülerde ses kaydı yoktu.
Aksakal, Sakık’ı Meclis Başkanlığına şikayet ettiDSP Genel Başkanı Önder Aksakal, kendisine hakaret eden ve yumruk atmak isteyen DEM Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık’ın peşini bırakmıyor.


Aksakal’ın TBMM Başkanlığı’na verdiği “şikayet” dilekçesine de varolreport.com haber sitesi ulaştı.


DSP Genel Başkanı Aksakal, Sırrı Sakık’ın cezalandırılmasını istediği dilekçeyi, kendisine “geçmiş olsun” demeyen Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’a değil, Genel Sekreterliğe verdi. 


Dilekçeye, Meclis tutanakları ile cep telefonu görüntülerinin kayıtları ile Meclis güvenlik kamera kayıtları, flash bellek eklenerek genel sekreterliğe teslim edildi.
Aksakal: Sakık, fiziki saldırda bulundu
Aksakal, Sırrı Sakık’ın cezalandırılmasını istediği dilekçesinde saldırı olayını şöyle anlattı:


“ Halkla İlişkiler Binasındaki odama geçmek ve o gün Mecliste beni dinlemeye gelen yakınlarımı uğurlamak için bahçede beklerken yine aynı Milletvekilinin (DEM Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık) bu kez hakaret ve iftiralar içeren sözlü tacizine ve hatta devamında fiziki saldırı girişimiyle karşılaştım.

Fiziki saldırı girişimi, adı geçen milletvekilinin beraberindeki Mardin Milletvekili George Arslan ve Mersin Milletvekili Ali Bozan tarafından engellenmiştir.”
“Sakık, PKK Sempatizanıdır”
Aksakal, şöyle devam etti:


“Bölücü terör örgütü PKK’nın sempatizanlığını ve yüce Mecliste siyasi savunuculuğunu da yapan bu milletvekilinin, milletin meclisinde, hele de PKK’nın elebaşını yakalayıp Türk adaletine teslim eden partinin Milletvekili olan Genel Başkanına böylesi bir saldırıda bulunması, mahiyeti itibariyle yandaşlığını yaptığı PKK terör örgütü militanlarının eylemlerinden farklı şekilde değerlendirilemez.


Yaşanan olay göstermiştir ki; sokaklar, meydanlar şöyle dursun, artık milletin meclisinde dahi yaşam güvencemiz tehdit altındadır. 


Esasen vaki saldırı sadece bana değil, benim şahsımda milli duruşundan taviz vermeyen tüm Milletvekillerine karşı yapılmıştır.


Şahsıma yapılan bu saldırı neticesinde gerekli soruşturmanın yapılarak adı geçen Milletvekili hakkında Meclis İçtüzüğünün 161. Maddesi çerçevesinde İVEDİLİKLE işlem yapılarak cezalandırılmasını saygıyla dilerim.


Önder AKSAKAL

DSP Genel Başkanı

İstanbul Milletvekili”
Sakık, 3 gün süreyle Meclis’ten çıkarılabilirDSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Sırrı Sakık’a Meclis iç tüzüğünün 161. Maddesine göre cezalandırılmasını istedi. Bu maddeye göre milletvekiline “3 gün Meclis’ten geçici çıkarma cezası” verilebiliyor.


Meclis İç Tüzüğü Madde 161 –Meclisten geçici olarak çıkarma cezası aşağıdaki hallerde verilir: 


6. Meclis yapıları yahut eklentileri içinde yasak bir eylemde bulunmak. 

7. Fiili saldırıda bulunmak.
Top Kurtulmuş’ta
23 Nisan Bayramı’nda Meclis bahçesinde çocukların önünde yaşanan rezalette “top”, Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’ta.


Kurtulmuş, uygun görürse DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, 3 gün süreyle “geçici olarak” Meclis’ten çıkarılacak. 


Ancak DSP, Sırrı Sakık’a ceza verilmesini beklemiyor.


Çünkü, saldırıdan sonra Önder Aksakal’a “geçmiş olsun” demeyen Başkan Kurtulmuş’un, Anayasa turlarının başlaması nedeniyle DEM’i küstürmemek için Sırrı Sakık’a da ceza vermeyeceğini düşünüyor.


Haberi, takip etmeye devam edeceğiz.

72 views0 comments

Comments


Copyright©
bottom of page