top of page
  • Writer's pictureengin varol

Emeklinin Maaşı Cebine Girmeden Yüzde 52 EridiEmekli maaşlarında yapılan yetersiz artışa tepki gösteren Tüm Bel-Sen yazılı bir açıklama yaparak örgütlenme çağrısı yaptı. Maaşlarının yılın ilk 6 ayında ortalama yüzde 52 eridiğini kaydeden emekliler yüzde 25 artışın kabul edilebilir olmadığını belirtti.


Tüm Emeklilerin Sendikası (Tüm Bel-Sen) iktidarın en düşük emekli maaşını 7500 lira seviyesinde tutması ve bu miktarın üzerinde maaş alan emeklilerin maaşlarında da yalnızca yüzde 25 oranında artışa gidilmesine tepki gösterdi.


Zamlı maaşlar cebe girmeden zam furyasının başladığına dikkati çeken emeklilerin açıklamasında "Yerel seçimler sonrasını düşünmek ürkütücü deniliyor. Hani ‘Verin yetkiyi, görün etkiyi’ denmişti. Ülke kaynakları birilerine, birilerinin siyasi hesaplarına nasıl peşkeş çekilecekmiş. Etki buymuş" denildi.

2023 yılının ilk 6 ayında maaşlarının ortalama yüzde 52 eridiğini belirten emekliler, emeklilerin çok az bir kısmına yansıyacak olan yüzde 25 artışın kabul edilebilir olmadığını kaydetti.

İktidarın emekliye sahip çıkmadığı ifade edilen açıklamada emeklilere örgütlenme çağrısı yapılarak "Güçlü bir örgütlenme olmadan iktidar emeklileri yok saymaya devam edecektir" ifadesine yer verildi.


Yapılan Açıklamada Şöyle Denildi:

"Çalışanlara ve emeklilere zorunlu olarak yapılan maaş artışları, daha hesaplara yatmadan bütün mal ve hizmetlere dolu yağar gibi zam yağdı. Ekonomistler ise ‘Bu daha iyi günleriniz’ diyor. Esas tufan sonra gelecek.


Yerel seçimler sonrasını düşünmek ürkütücü deniliyor. Hani ‘Verin yetkiyi, görün etkiyi’ denmişti. Anlaşılan emekli ve emekçi nasıl yolunacakmış, ülke kaynakları birilerine, birilerinin siyasi hesaplarına nasıl peşkeş çekilecekmiş. Etki buymuş."Yüzde 25 Artış Yeterli Değil"


2023 yılının ilk 6 ayında maaşlarımız ortalama yüzde 52 eridi. 1 Temmuz'dan itibaren gelen zamlar alım gücümüzü çok düşürdüğü apaçık ortadayken, emeklilerin çok az bir kısmına yansıyacak olan yüzde 25 artış kabul edilebilir değildir.

Halihazırda, kesin sayısı açıklanmamakla birlikte, sayısı 9 milyon tahmin edilen emeklinin 7500 lira civarında maaş aldığı ve emeklilerin çok önemli bir bölümünün kök maaşları da 7500 liranın çok altında olduğu biliniyor. Yapılan yüzde 25 emekli maaş artışları kök maaşlar üzerinden olacağından bu arkadaşlarımızın çoğunluğunun maaşları hiç artmayacaktır. Az bir kesiminde maaşları çok cüzi miktarda artacaktır.


Kaynak: Sözcü

9 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Copyright©
bottom of page