top of page
  • Writer's pictureEmin Varol

Başlığı siz atın…

Updated: Jul 5




AKP iktidarında örneklerine çok tanık olduk. Ama böylesini, dün akşam ilk kez duydum.


İsrafın, beceriksizliğin zirvesi diyebileceğim bu olayı milletvekilleri, “trajikomik bir 

hikâye” diye anlattılar. 


Ancak, bu tanım da çok hafif kalır. Duyduklarım karşısında ne söyleyeceğimi ne düşüneceğimi bilemedim.


Belki siz yazıya bir “başlık” atarsınız.


Olay, Balıkesir’de yaşanıyor. 


Ulaştırma Bakanlığı, Balıkesir Merkezi’nde bir Havaalanı yapıyor. Havaalanı’nın yapımı 2019 yılında tamamlanıyor. Bugünkü kurla, yapımı için 525 milyon lira harcanıyor.


Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı: Abdulkadir Uraloğlu





Ot biçme ihalesi bile yapıldı




Terminal binası, pist, kule, apron, taksi yolu, iç bağlantı yolu, garaj binası, itfaiye binası, ısı güç merkezi, otopark ve nizamiye binası tamamlanıyor. Uçakların güvenli bir şekilde inebilmesi için seyrüsefer yardım cihazı da takılıyor.


1 Milyon kapasiteli Balıkesir Havaalanı, uçak ve yolcu kabulüne ve kullanıma hazır hale getiriliyor. 


Alanda hizmet verecek 69 personelin atamaları da yapılıyor. Her ay muntazam olarak maaşlarını alan personel, 5 yıldan bu yana 24 saat süreyle havaalanında çalışıyor. 


Hizmete açılan Balıkesir Merkez Havaalanı’nın çevre düzenlemesi de yapılıyor. Çirkin görüntü kirliliği ve yangın tehlikesi oluşturan otları biçmek için, “ot biçme ihalesi” de yapılıyor.


Sıkı durun!


Balıkesir Havaalanı’na tek bir tarifeli UÇAK inmemiş…


2019 yılında hizmete açılan ancak, “tek bir uçağın inmediği” Balıkesir Merkez Havaalanına; 2022 yılında 40 milyon lira, 2023 yılında 72 milyon lira harcanıyor. 2024 yılı için ise 150 milyon liralık bir bütçe ayrılıyor. 





Hayalet Havaalanı




5 yıl önce hizmete açılan ancak “bir tek tarifeli uçağın dahi inip kalkmadığı” Balıkesir Havaalanının “metruk” hale gelmemesi için onarım ve bakım ihaleleriyle tamir edilip ayakta tutulmaya çalışılıyor. 


CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, “Bir tek tarifeli uçak inmedi. Yazıklar olsun size” diye devam ediyor.


CHP’li Sarı, “utanmıyor musunuz?” diye soruyor iktidara.


“Hayalet” adını verdiği Havaalanı için Balıkesir halkının, “AKP’ye güldüğünü, dalga geçtiğini” anlatıyor. Hatta, “Havaalanını kullanmayacaksanız lunapark yapın da çocuklar eğlensin, çocuklar gülsün” dediklerini aktarıyor.


Ulaştırma Bakanı’nın “bir tek tarifeli uçağın dahi inmediği” Balıkesir Havaalanı’nın yolcu kapasitesini “1 milyona çıkardığını” da aktaran Serkan Sarı, “helal olsun size. Bir tek uçak indiremediğiniz, bir yolcu uçuramadığınız havaalanının kapasitesini 1 milyona çıkarmışsınız. Yazıklar olsun size” diyor. 


CHP’li Sarı’nın “kullanılmayan” Balıkesir Havaalanı için bir de önerisi var:


Gelin, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bu havaalanını teslim edin. Burayı fuar, kongre merkezi yapalım, sizin yürütemediğiniz bu yatırımı en azından Balıkesir ekonomisine, Türkiye ekonomisine kazandıralım. Gelin, bu utançtan biz sizi kurtaralım.


Temel Fıkrası gibi değil mi?


O nedenle, yazının başlığını siz atın lütfen…


52 views0 comments

Коментарі


Copyright©
bottom of page