top of page
  • Writer's pictureEmin Varol

Meclis yeni Milletvekillerini bekliyor.Eski Milletvekilleri, 2 aylık maaşlarını iade etmiyor.

Yenilerine ise hediyeler hazırlandı.


  • Her milletvekiline bedava 2 GSM hattı verilecek. Faturaları Meclis ödeyecek.

  • 14 Mayıs’tan itibaren 2 aylık maaş, 150 bin lira peşin ödenecek.

  • İsterlerse bir maaş tutarında (75 bin lira) kredileri de hazır.

  • Eski vekillerden çoğu, peşin aldıkları 2 aylık maaşı (150 bin lira) Meclis’e iade etmedi.

  • Milletvekilliği sona eren Mustafa Şentop ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun da 150 bin liraları geri ödemesi bekleniyor

14 Mayıs’ta yapılan ilk turdan sonra parlamento aritmetiği belli oldu.


Yeni dönem için hazırlıklar 14 Mayıs’tan bir gün önce başladı. Her yeni dönemde olduğu gibi, şeref holünde milletvekillerini karşılama masaları kuruldu.


Yaklaşık 50 kadar Meclis karşılama ekibi, “her an bir vekil” gelebilir diye, bir haftadan bu yana bekliyor. Her dönem ilginç sahnelerin yaşandığı bu karşılama törenini kaçırmak istemeyen gazeteciler de günlerdir ilk gelecek milletvekilini merak ediyor.


Yeni milletvekilleri, seçim kurullarından mazbatalarını aldıktan sonra Meclis’e gelerek kayıt olacaklar.


Ancak şu ana kadar bir milletvekili bile gelip görevine başlamadı.


AKP Yönetiminin yeni milletvekillerine, “mazbata almak için acele etmemeleri, seçim bölgelerinden ayrılmamaları” talimatı verdiği iddia ediliyor.


Davutoğlu özür dilemelidir.


Gelecek Partisi hariç, diğer siyasi partilerden seçilen milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turu için seçim bölgelerinde çalışmalarına devam ediyor.


Gelecek Partisi hariç diyorum. Çünkü, bu partinin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “pazarlıkla” CHP listelerinden seçilen 10 milletvekilini Ankara’ya çağırarak birlikte fotoğraf çektirdi. Ardından da “ilk grup toplantımızı” yaptık diyerek mesaj attı.


Davutoğlu’nun bu davranışı, “benim işim bitti. 10 vekil seçtirdim. Cumhurbaşkanlığı 2.turu benim için önemli değil” diye yorumlandı.


Ancak, bu paylaşımın tepkisi büyük oldu. Davutoğlu adeta linç edildi. Siyasi nezaketten uzak bu paylaşımı, Millet İttifakı’ndan da tepki aldı.AKP’den ayrıldıktan sonra parti kuran Ahmet Davutoğlu, ilk kez 14 Mayıs’ta yapılan seçime girdi. AKP’den tek bir milletvekilini bile peşinden getiremeyen Ahmet Davutoğlu, Millet İttifakı çatısı altında CHP’nin koltuğu altında girdiği seçimde pazarlık sonucu, CHP listelerinden 10 kişiyi milletvekili seçtirdi. Henüz oy oranı bile belli olmayan Davutoğlu, CHP oylarıyla 10 milletvekiline sahip oldu.


28 Mayıs’ta yapılacak 2. Tur için herkes sahada ter dökerken Ahmet Davutoğlu, Muğla CHP listesinden seçilen Selçuk Özdağ dahil 10 milletvekili ile Ankara’ya grup toplantısı yaptığını duyurması, tek kelime ile siyasi nezaketten uzaktı. Bu nedenle de gelen tepkilerin büyüklüğünden, yaptığı yanlışı fark eden Ahmet Davutoğlu mesajını kısa sürede sildi.


Herhalde dün yapılan 6’lı masa zirvesinde, ittifakın diğer liderlerinden de özür dilemiştir diye tahmin ediyorum.


Yeni vekillere bedava iki GSM hattı, bir buçuk aylık maaş…


Seçim kurullarından mazbatalarını alan yeni milletvekilleri, Meclis’in protokol kapısında, çiçek ve çikolata ile karşılanacak. Daha sonra masaları dolaşarak işlemlerini tamamlayarak, hediyelerini alacaklar.


TBMM’nin, halkın parası ile yeni vekillere jestleri olacak.


Yeni milletvekili önce seçim kurulundan aldığı mazbatayı teslim edecek ve beyannameleri doldurarak kayıt yaptıracak ve yakasına milletvekili rozeti takılacak.


150 bin lira peşin alacaklar


TBMM’de bulunan Halk Bankası’nda maaş hesabı açılacak. Yeni milletvekilleri için ilk tur seçimlerin yapıldığı 14 Mayıs’tan itibaren maaş (ödenek ve yolluk) tahakkuk ettirilecek. Temmuz ayında kadar olan 2 aylık maaşları olan yaklaşık 150 bin lirayı peşin olarak alacaklar. Ayrıca istemeleri halinde bir maaş tutarında, 70 bin lira kredi çekebilecekler.


Bedava 2 GSM hattı


Yeni milletvekilleri daha sonra GSM operatörlerinin masasına gelecek. Kendilerine, iki adet yeni cep telefonu hattı verilecek. Bu hatların faturaları Meclis tarafından ödenecek.


28. dönem boyunca görev yapacak olan milletvekillerinden, genel kuruldaki oylamalarda kullanacakları parmak izleri de burada alınacak.


Mecliste, milletvekilleri arasında devir teslim yapılmıyor. Listelere giremeyen ve seçilemeyen milletvekilleri günler öncesinden odalarını boşalttı. Yeni vekiller daha sonra çekilecek kuralarla boş olan bu odalara yerleşecek. Her milletvekilinin 3 danışman hakkı bulunuyor. Danışmanların maaşları da Meclis tarafından ödeniyor.


Eski vekiller, “150 bin liralık” maaşı iade etmedi


TBMM çatısı altında görev yapan 600 milletvekili, “yolluk-ödenek” adı altında 70-75 bin lira maaş almaktadır. Emekli vekiller ise 50 bin lira alıyor.


14 Mayıs seçimleri öncesinde milletvekillerinin tamamına, 14 Temmuz’a kadar (Nisan-Mayıs-Haziran) 3 aylık maaşları, Nisan ayı başında peşin olarak ödendi.


Bir buçuk ay sonra yani 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerde, listeye giremeyen veya seçilemeyen milletvekillerinin, geriye kalan iki aylık maaşları, 150 bin lirayı TBMM’ye iade etmeleri gerekiyor.


Ancak, Meclis yetkililerinden aldığım bilgiye göre, bugüne kadar sadece 6 milletvekili, çalışmadıkları günlere ait olan iki aylık maaşlarını iade etti.


Mustafa Şentop da iade etmedi


Bu yazıyı yazdığım sırada, milletvekili olmayan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de 150 bin liralık maaşını iade etti.


Destici Meclis’e gönderdiği yazıda, “Milletvekili görevimin 14 Mayıs 2023 tarihinde sona ermesi nedeniyle 15 Mayıs-14 Temmuz 2023 dönemine ait olan kısmını (milletvekili maaşı, ödenek ve yolluklarımın) hazineye gelir kaydedilmek üzere iade etmek istiyorum” . Milletvekilliği sona eren İYİ Partili Ahmet Kamil Erozan da, peşin ödenen maaşının 150 bin liralık kısmını iade etti.


Milletvekilliği sona eren TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu dahil çok sayıda eski milletvekili maaşlarının 150 bin liralık bölümünü henüz iade etmedi.


Bazı milletvekilleri ise “seçim çalışmalarında kullandım” diyerek bu parayı iade etmedi.


Yazık.
Recent Posts

See All

Kommentare


Copyright©
bottom of page