top of page
  • Writer's pictureEmin Varol

Yeni Anayasa, Cezaevinde yazılıyorEvet, başlığı yanlış okumadınız.


1982 Anayasası’na “Darbe Anayasası” diyen AKP, sivil 2023 Anayasasını, işkenceleriyle ün salan, ardından müze haline getirilen Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde yazıyor.Bu Anayasa’ya da şimdiden “Cezaevi Anayasası” ismi konuldu.


Bu köşenin yazarı, 1982 Anayasası hazırlandığında YENİ ASIR Gazetesi’nin Ankara Bürosunda muhabirdi. 1982 Anayasasının referandum sürecinde de darbeci Kenan Evren’le tüm Türkiye’yi dolaştı.


Duvarlarına kan bulaşan bir Cezaevi’nde, AKP ve AKP’li hukukçular tarafından, yazımına başlanan yeni Anayasa beni, askeri darbe dönemine 1982 Anayasasının hazırlanış günlerine götürdü.


Hafızlarınızı tazeleyip, hangi Anayasanın daha demokratik hazırlandığına siz karar verin.
1982 Darbe Anayasası Meclis’te hazırlandıDarbeci Kenan Evren, 12 Eylül askeri darbesinden iki yıl sonra, 1982 yılının başında yeni bir Anayasa hazırlamaya karar verdi.


Yeni Anayasayı hazırlaması için, Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Orhan Aldıkaçtı görevlendirildi. Prof. Aldıkaçtı, 15 hukukçu ile birlikte Anayasanın tümü üzerindeki yazım çalışmalarını başlattı.


Hazırlanan Anayasa taslağı daha sonra, valiler tarafından önerilen isimler arasından seçilen 160 kişilik Danışma Meclisi’ne sunuldu.


Milli Güvenlik Kurulu’nun onayından sonra da 1982 Anayasası, halk oyuna sunuldu ve yüzde 82 gibi bir oyla kabul edildi.
2023 Anayasası ise cezaevinde hazırlanıyor
Gelelim 2023 Anayasası hazırlıklarına,


Geçtiğimiz 41 yıllık süreçte delik deşik olan 1982 Anayasası, 21 yıldır iktidarda olan tek parti iktidarı, AKP tarafından yeniden yazılıyor.


Yazımı, 12 Eylül’ün yıldönümünde, Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başlattı.


Demokrasiyi, adaleti, barışı, dayanışmayı, özgürlüğü ifade eden bir Anayasa, neden bir Cezaevi’nde yazılır?


Hem de Ankara Ulucanlar Cezaevi gibi sabıkalı bir yerde.


1982 Anayasası’na göre daha özgürlükçü bir Anayasa olacaksa neden bir cezaevinde hazırlanıyor?


Ankaralı olduğum için bu işkence yuvasını iyi bilirim.


Doğup, büyüdüğüm baba evim de cezaevine çok uzak değildir. Ulucanlar Cezaevi’nin yan sokağında oturan yakın arkadaşlarım oldu. Özellikle de 12 Eylül döneminde, geceleri Cezaevi’nden gelen işkence seslerini anlatırlardı.


Uluslararası insan hakları raporlarına konu olan bu Cezaevi, AKP döneminde Müze haline getirildi.


Yurt dışından geldiğim bir gün, müze haline getirilen, Ulucanlar Cezaevi’ni ziyaret etmek istedim.


Rahmetli Başbakan Bülent Ecevit dahil, çok sayıda mahkumun kaldığı koğuşları gezdim. Mahkumlara yapılan işkence sesleri yayınlanıyordu.Böyle bir mekanda hazırlanan “Yeni sivil ve 2023 Anayasası” şimdiden,” AKP’nin Cezaevi Anayasası” olarak anılmaya başlandı.
TBMM’de yapılan çalışmalar çöp olduAKP 12 yıl önce, 2011 yılında da yeni anayasa için girişimde bulunmuş, 60 maddeyi uzlaşma içinde kabul ettikten sonra, masayı da yine AKP devirmişti. TBMM çatısı altında yapılan bu çalışmaları AKP, Anayasanın ilk 4 maddesini değiştirmek isteyince uzlaşma komisyonu dağılmıştı.


Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki hukukçular, 12 Eylül Salı gününden bu yana, birçok siyasetçi, yazar, gazetecinin yattığı hatta işkence gördüğü Ankara Ulucanlar Cezaevi’ne gidip gelmeye başladı.


Yazım çalışmalarını da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Hukuk Politikaları Kurulu yönetiyor.Erdoğan bir dönem daha mı istiyor?28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın “3. defa Cumhurbaşkanı adayı olamayacağı” çok tartışıldı. Ancak, “yeni bir dönem” denildi ve aday oldu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da onayladı.


Yazımına başlanılan 2023 Anayasası ile Erdoğan’ın, “bir kez daha Cumhurbaşkanı olabilmenin yolunu” aradığı iddia ediliyor. Yeni Anayasa’ya konulacak bir madde ile bunun mümkün olabileceği yönünde tartışmalar şimdiden başladı.


AKP’nin “Cezaevi Anayasası’nı TBMM’den geçirecek kadar sandalye sayısı yok.


Bu nedenle muhalefetin kapısını çalacak. Muhtemelen uzlaşma zemini de sağlanamayacak. Özellikle 1982 Anayasası’ndaki ilk 4 madde yine kriz çıkaracak.


Bu nedenle cezaevinde hazırlanan yeni anayasa halk oylamasına sunulacak.


Yani mahalli seçimlerden sonra, yeni bir sandık daha önümüze gelecek gibi görünüyor.33 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentare


Copyright©
bottom of page