top of page
  • Writer's pictureEmin Varol

CHP’ye, Cumhurbaşkanlığı Forsu çekilecek mi?AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasındaki “Normalleşme” süreci uzuyor.   


Uzadıkça da araya “rufailer” karışıyor, kafalardaki soru işaretleri artıyor.   


31 Mart seçimlerinden sonra “normalleşme” üzerinde anlaşan iki lider (cumhurbaşkanı) 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda, Meclis’teki bir “çay daveti”nde bir araya geldi.  
Bu sohbetin üzerinden 37 gün geçti.  
Ramazan Bayramı’nda Erdoğan’ı arayarak bayramını kutlayan CHP lideri, bir kez de randevu talep etmek üzere aradı.  


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özgür Özel’in istediği gibi, AKP Genel Başkanı kimliği ile AKP Genel Merkezi’nde kendisine randevu verdi.   


Ancak, görüşme sırasında Erdoğan 2 koltuk kullandı.   


Boş koltuğu da yanına koyarak, “Ben, hem AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanıyım” demek istiyordu.   


Erdoğan ayrıca boş koltuğun arkasına Cumhurbaşkanlığı Forsu’nu da çektirmişti.  


Görüşme sırasında Erdoğan’ın, boş koltuğa geçerek, “cumhurbaşkanı” sıfatıyla üst perdeden konuşup konuşmadığı  bilinmiyor.   


Bu boş koltuk, CHP liderini sinirlendirmişti. Özel, rahatsızlığını Erdoğan’ın yüzüne de söyledi.  


Bunun üzerine Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’ı yanına çağıran AKP Genel Başkanı, CHP Genel Merkezi’ni ziyaret edeceğini, en kısa zamanda “ randevu” ayarlanmasını istedi.  
2 Mayıs’ta yapılan bu görüşmenin üzerinden de 25 gün geçti.  Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, “en kısa zamanda” talimatı almış ama henüz CHP Genel Merkezi’ni aramamıştı.


AKP Grup Başkanı’na göre Hasan Doğan, Haziran’ın ilk haftasında CHP’yi arayacak, randevu tarihi belirlenecek ve görüşmeye ilişkin detaylar, AKP ve CHP arasında gerçekleşecek telefon diplomasisi ile belirlenecek.  


Ancak, bu görüşme ile ilgili yeni bir krizin kapıda olduğunu söylemeliyim.  


Bu krizi de Cumhurbaşkanı ile gezen, Cumhurbaşkanlığı Forsu çıkartacak.  CHP Lideri Özgür Özel, Erdoğan’la “her koşulda” Cumhurbaşkanı olarak değil, AKP Genel Başkanı kimliği ile görüşmek istiyor.  


İlk görüşmede de bunun altını kalın bir çizgi ile çizmişti.  


Erdoğan’ın, CHP Genel Merkezi’ne gelirken de AKP Genel Başkanı sıfatıyla gelmesini istiyor. Hazırlıkları da buna göre yapıyor.  


Erdoğan’ı diğer genel başkanlar ile olduğu gibi makam odasında kabul edecek ve sadece iki koltuk koyacak. Namık Tan ve Mustafa Elitaş ise kanepeye oturacaklar. 


Yani odaya Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduğunu çağrıştıracak hiçbir simge veya eşya konulmayacak. 


Ancak bir sorun var.  


Erdoğan’ın arkasına Cumhurbaşkanlığı Forsu konulacak mı? Çünkü yasaya göre, Cumhurbaşkanlığı Forsu, Erdoğan’la birlikte “gezmek” zorunda.   


Cumhurbaşkanlığı Forsu ile ilgili 22 Eylül 1983 tarihli yasa ve 5 Ocak 1985 tarihli Bakanlar Kurulu kararına göre; 


“Cumhurbaşkanı’nın gittiği her yere” Cumhurbaşkanlığı Forsu da çekilmek zorunda.  


Cumhurbaşkanlığı Forsu ile ilgili yasa aynen şöyle diyor: “Cumhurbaşkanlığı Forsu, Cumhurbaşkanının ikametgahında, Cumhurbaşkanının, ziyareti süresince bulunduğu yerde, bayrak direğine çekilir, Gece gündüz çekili kalır, makam odasında çalışma masasının sol gerisine konur, içinde bulunduğu arabanın sol önünde, tepesinde ay yıldız bulunan kromajlı direğe çekilir.”  Bu durumda, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın CHP Genel Merkezi’ne gelişi sırasında, Cumhurbaşkanlığı Forsu yasası uygulanacak mi? Cumhurbaşkanlığı Forsu, Erdoğan’ın  oturduğu koltuğun arkasındaki direğe çekilecek mi?


Bekleyelim,görelim.

65 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Copyright©
bottom of page