top of page
  • Writer's pictureEmin Varol

Murat Kurum istifa etmeli14-28 Mayıs 20223 seçimlerinden sonra, görevden alınan bakanlar arasında Murat Kurum da var.


Erdoğan tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan Kurum, önce İstanbul Milletvekili yapıldı. Daha sonra TBMM Çevre Komisyon Başkanlığı’na atandı.


Erdoğan’ın “prensleri” arasında sayılan Murat Kurum son olarak, Ekrem İmamoğlu’nun karşısına, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan edildi.


Murat Kurum 31 Mart tarihinde yapılacak mahalli seçimlere “3 ayrı şapka” ile giriyor:


AKP İstanbul Büyükşehir Adayı, AKP İstanbul Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı. 


İBB Adayı olarak ilan edildiğinde, İstanbul Milletvekilliğinden ve Meclis Çevre Komisyon Başkanlığı’ndan istifa etmedi.


Milletvekili maaşını her ay almaya devam ediyor.
Çevre Komisyonu toplanamıyorİBB Adayı olan Murat Kurum, komisyon başkanlığı görevinden istifa etmediği için, 8 aydan bu yana Çevre Komisyonu toplanamıyor.


Murat Kurum, Çevre Komisyonu’nu bir kere bile toplantıya çağırmadı. Muhalif milletvekilleri dahil 26 komisyon üyesi ile tanışmadı.Öte yandan, 9 insanımızın tonlarca siyanürlü toprak altında kaldığı Erzincan’da bir çevre felaketi yaşanıyor. 


Ancak, Meclis Çevre Komisyonu toplanamıyor. 


Neden? 


Çünkü, seçim çalışmalarına devam eden Murat Kurum, çevre komisyonunu toplantıya çağırmıyor.
Başsız kalan komisyon, Erzincan’a gidemiyorAnkara’da değil. İstanbul’da “yeni bir şapka” için Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmak için seçim çalışması yapıyor.


Murat Kurum, “koltuk sıcaklığı” nedeniyle “Başsız” kalan Çevre Komisyonu Başkanlığı’ndan da istifa etmiyor.


Kurum, başkanlıktan istifa etse, Meclis iç tüzüğüne göre; 


Komisyon yeni bir başkan seçecek. Felaket bölgesine giderek incelemeler yapabilecek, felaketin nedenlerini masaya yatırabilecek.
Komisyon üyeleri Kurum’u istifaya çağırdıErzincan’da yaşanan felakete rağmen toplanamayan, eli kolu bağlı oturan TBMM Çevre Komisyonu Üyeleri, Komisyon Başkanı ve İBB Başkan Adayı Murat Kurum’a tepki gösterdi.


Komisyonun muhalif milletvekilleri, “Başarısız” bir Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminden sonra, TBMM Çevre Komisyon Başkanlığı’na atanan Murat Kurum’un 8 aydan bu yana komisyonda “tanışma” toplantısı bile yapmadığına dikkati çekti.


Erzincan’da yaşanan çevre felaketine rağmen, komisyonu toplantıya çağırmayan Murat Kurum’u istifaya çağırdı.


CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Varolreport.coma yaptığı açıklamada, Murat Kurum’un Çevre Komisyon Başkanlığı’ndan istifa etmesi gerektiğini söyledi. Vecdi Gündoğdu, Murat Kurum’un şu anda Çevre Komisyon Başkanlığı görevini yapamadığını hatırlattı. 


Kurum’un ‘koltuk sevdası’ndan vazgeçerek komisyon başkanlığından istifa etmesini istedi. Yerine seçilecek yeni bir başkanla komisyonun çalışmalarına başlaması gerektiğini anlattı.


Gündoğdu, “etik olan Murat Kurum’un istifa etmesidir” dedi.


Evet etik olan budur.


Murat Kurum, şapkalarından birinden vazgeçebilecek mi göreceğiz…

58 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Copyright©
bottom of page