top of page
  • Writer's pictureEmin Varol

Mustafa Varank’tan Tarihi GaflarMustafa Varank, bakanlığı döneminde, muhalefetle en çok kavga eden Bakanlardan biriydi.

Bu tutumunu Meclis Komisyon Başkanlığı’nda da sürdürüyor.


14 Mayıs seçimlerinde Bursa’dan AKP milletvekili seçildi. Daha sonra da Meclis Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı’na getirildi.


Komisyonun ilk toplantısında da CHP’li vekillerle kavga etti.


Başkandan güç alan AKP milletvekilleri, CHP’lilere “lan”, “hadsiz”, “edepsiz”, “terbiyesiz” diye bağırdı.
BAE ile ön anlaşmayı Lozan’a benzettiMustafa Varank, bakanlık görevinden ayrılmadan önce, 15 Aralık 2023 tarihinde, “15 Temmuz’un finansörü” diye suçladıkları Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile bir “ön anlaşma-sözleşme” imzaladı. 


Anlaşmaya göre,  BAE, Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımları yapacak. Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Türk tarafı, yatırım yapılacak alanları 3 ay içinde BAE’ye bildirmesi gerekiyor.


Sözleşmenin süresi, 15 Mart’ta bitiyor.


Bu nedenle hazırlanan Maden Yasa Teklifi Meclis’e sunuldu. “Jet” hızıyla Sanayi Komisyonu’ndan geçti.
Varank’ın gafları…Geçti ama, komisyonda yaşananlar ve başkan Mustafa Varank’ın gafları gündeme damgasını vurdu.


Görüşmeler sırasında, CHP’li Utku Çakırözer ve Deniz Yavuzyılmaz,  AKP’nin “15 Temmuz’un finansörü” diye suçladığı Birleşik Arap Emirlikleri’ne Türkiye’deki alanları “peşkeş” çektiğini söylediler.


CHP’li vekiller Varank’a; “Birleşik Arap Emirlikleri, FETÖ darbesine destek vermiş midir, vermemiş midir, darbenin finansörü müdür?” diye sordu.

15 Temmuz’u, Kurtuluş Savaşı’na benzettiKomisyon Başkanı Mustafa Varank bu sorulara, “Ülkeler arasında sürekli düşmanlık olmaz” diye cevap verdi.


Gürültüler arasında konuşmaya çalışan Varank, arka arkaya yaptığı tarihi gaflarla, kavgayı körükledi.


“Yunanistan, bu ülkeyi işgal etti, değil mi? Bağımsızlık mücadelemizi Yunanistan’la verdik. 


Peki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Yunanistan’la ilişkileri geliştirmek için çalıştı mı?


Ülkeler arasında ilişkileri geliştirmek bir idealdir. Venizelos’la bir araya gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ’ü suçluyor musunuz siz? 


Suçlamıyorsunuz. Dolayısıyla, burada hiçbir husus yok; ben bu eleştirilerinizi kabul etmiyorum.”


Mustafa Varank; BAE anlaşmasını, Lozan anlaşmasına, Kurtuluş Savaşı’nı, 15 Temmuz darbe girişimine, Venizelos’la-Atatürk arasındaki ilişkiyi de Erdoğan-El Nahyan ilişkisine benzetince, CHP’liler tepki gösterdi.


CHP’li Çakırözer, “Kurtuluş Savaşı sonrasında Lozan Anlaşması imzalanmıştır. Burada, siz Birleşik Arap Emirlikleri’yle hangi anlaşmayı imzaladınız?” diye sordu.


Lozan anlaşması ile BAE ile yapılan iyi niyet anlaşmasını aynı kefeye koyan Varank, “İşte, bak, Emirliklerle iyi niyet anlaşması imzalıyoruz” karşılığını verdi.


Daha sonra ikili arasında şu diyalog yaşandı:


Utku Çakırözer (CHP): 15 Temmuz’un karşılığı mı bu anlaşma? 


BAŞKAN MUSTAFA VARANK – Evet … 


Utku Çakırözer (CHP): 15 Temmuz’un karşılığı mı bu anlaşma? 


BAŞKAN MUSTAFA VARANK – Ben öyle bir ifade kullanmadım. 


Utku Çakırözer (CHP): Siz bunu, açıkça söylediniz. Bu anlaşmayı Lozan’la kıyasladınız…


BAŞKAN MUSTAFA VARANK – Ben hiçbir şeyi… Lozan’la ne alakası var? Ben size diyorum ki: iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek idealdir. 


Utku Çakırözer (CHP): Yunanistan’la yaptığınız benzetmeyi izah edin! Venizelos’la Birleşik Arap Emirliklerinin ne alakası varsa çıkıp açıklayın. Türkiye’ye açıklayın. 


Araya AKP’li milletvekilleri girdi.AKP’li Bayram Şenocak ise CHP’li Deniz Yavuzyılmaz’a sonu “lan” ile biten hakaretlere başladı ve “Hadsiz”, “edepsiz” diye devam etti.


Yavuzyılmaz’ın “Ayıp ediyorsun!” sözlerine daha da sinirlenen AKP İstanbul Milletvekili Şenocak ayağa kalkarak “sus” diye azarladı ve “lan”lı hakaretlere devam etti.


Haddini bil! Konuşma lan! Bir saat seni dinledik mi lan burada? Edepsizlik yapma! Terbiyesize bak ya! Ya, haddinizi bilin o zaman! Seni mi dinleyeceğiz lan yarım saat?” 


Varank: Ben hakaret duymadım.


AKP’li Şenocak’ın “Lan” saldırılarını, “ben hakaret duymadım” diye savunan Komisyon Başkanı Mustafa Varank, “Vekilim, alo” diyerek konuşmaya başlayan Yavuzyılmaz’a kızdı.

Ardından da “sen” diye konuşan CHP’li Çakırözer'i uyardı. “’Bana ‘Sen’ diyemezsin, ‘Sayın Başkan’ diyeceksin. ‘Sayın Başkan’ diyeceksin” diye bağırdı.


Maden yasa teklifi bu seviyedeki tartışmalarla komisyondan geçti.


Geriye, Mustafa Varank’ın yaptığı “tarihi” gaflar ile “lan”lı tartışmalar kalmıştı.,69 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Copyright©
bottom of page